USB Bellek İle BIOS Nasıl Güncellenir

Haz 21, 2013   //   Yazar: stolci   //   İpuçları  //  Yorum Yapılmadı

Floppy disketler öldüğüne göre artık bios güncellemek için başka yöntemler aramamız gerekiyor. Bu yazıda USB bellek üstünden en kolay BIOS güncelleme yöntemini anlatıyoruz.

USB BellekEvet, BIOS güncellemek bundan birkaç yıl öncesine göre çok daha kolay. Artık anakart üreticileri, bugün bize Windows üstünden birkaç tıkla BIOS güncelleme olanağı sunuyor. Ama bu sistemin kusursuz çalıştığını söyleyemeyiz. Bazen BIOS güncelleme sırasında oluşan hatalar anakartı kullanılamaz hale getirir.

Bu tür durumlarda yapmanız gereken şey, elle BIOS güncellemektir. BIOS güncellemek içinse flopi diskete ihtiyacınız olur. Fakat flobi disketler artık tarihe karışmak üzere olduğuna göre farklı alternatiflere yönelmenin zamanı geldi. Bugün size USB bellek ile alternatif bir BIOS güncelleme yöntemi açıklayacağız. Sanırım bu yöntem USB bellek ile BIOS güncellemenin en kolay yöntemi.

Önce USB bellek üstünden BIOS güncelleyebilmek için nelere ihtiyacınız var onlara bir göz atalım:

Adım adım gidelim.

BIOS değerlerini fabrika ayarlarına getirin.

Varsa anakart üstündeki BIOS koruma Jumperlarını devre dışı bırakın.

USB belleğinizi bilgisayara takın.

İndirdiğiniz HP USB Disk programını yükleyin ve çalıştırın (Vista ve 7′de yönetici olarak çalıştırın).

usb bellek.jpg

Resimdeki gibi bir ekran çıkacak. Şimdi “Create a DOS startup disk” seçeneğini tıklayın. “Using DOS system files located at” seçeneği seçili olsun, hemen alttan “…” işaretine tıklayın ve indirdiğimiz USBDOS programını seçin (zip sıkıştırmasını açmanız gerekiyor).

bio2.jpg

Start deyin ve çalıştırın işte size USB açılış disketi.

Önemli not: Bu işlem sonucunda USB belleğinizdeki tüm veriler silinecektir.

Şimdi anakart üreticisinin sitesinden indirdiğiniz BIOS dosyalarını USB belleğe kopyalayın ve bilgisayarınız açılırken USB bellek üstünden boot etmesini sağlayın.

Buradan sonra yapmanız gerekenler tecrübesiz kullanıcıların kafasını karıştırabilir. O yüzden çok basit gitmeye çalışacağım.

Siyah ekranda A:/ yazısını görüyorsunuz. “dir” yazıp entera basın. Aşağıdaki resim gibi bir yazı ile karşılaşacaksınız.

bios.jpg

Eğer AMI Flash BIOS kullanıyorsanız ve resimdeki gibi AFUDOS yazısını görürseniz sorun yok. Yapmanız gereken şey resimdeki değerleri aynen yazıp entera basmak. Tabi benim 9C3F1P02.ROM yazdığım bölümü dir ekranında çıkan yazı ile değiştirmeniz gerekiyor.

bios2.jpg

Bir yanlış yapmadıysanız BIOS’nuzun birkaç saniye sonra güncellenmiş olması gerekiyor.

Eğer Award BIOS kullanıyorsanız dir yazısından sonra ya AFUDOS.exe ya da AWDFLASH.exe yazısı göreceksiniz. Hangi exe dosyasını görürseniz onu seçin, komut şöyle olacak.

AWDFLASH örnek.bin /py/sn/cc/cd/cp/wb ya da AFUDOS örnek.bim /py/sn/cc/cd/cp/wb

Evet, BIOS’nuz güncellenmiş durumda. Fakat bu yöntemi sadece BIOS’nuzda bir hata olursa ya da Windows üstünden BIOS güncellemeyi başaramazsanız kullanın.

Yorum yap