Usb Flash Bellekten Windows XP Kurulumu (BOOTABLE USB WINDOWS XP)

Mar 26, 2012   //   Yazar: stolci   //   İpuçları  //  4 Yorum

Netbook’unuza veya cdrom’u olmayan eski bilgisayarlarınıza flash bellek ile windows xp kurmak istiyorsanız, size sorunsuz ve kolay bir şekilde nasıl bootable windows xp hazırlanıp nasıl kurulum yapacağınızı anlatacağım.

İlk önce buradan WinSetupFromUSB programını indiriyoruz. Bilgisayarımızdaki Windows XP iso dosyasının içindekileri bir klasöre çıkartıyoruz veya kopyalıyoruz. Mesela masaüstünde xp isimli bir klasöre bu dosyaları çıkartabilirsiniz.

Flash belleğimizi bilgisayara taktıktan sonra indirdiğimiz rar dosyası içindeki WinSetupFromUSBexe dosyasına tıklıyoruz.

Karşımıza gelen bu ekrandan ilk bölümde flash belleği seçiyoruz, ikinci bölümde Windows 2000/XP/2003 Setup kısmını seçip Windows XP dosyalarımızın yer aldığı klasörü gösteriyoruz. Son olarak GO butonuna tıklıyoruz ve dosyalar usb belleğimize kopyalanmaya başlıyor. Bu işlem uzun sürebilir, kopyalanana kadar bekleyiniz.

Kopyalama işlemi bittikten sonra bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz ve BIOS ayarları ile  USB bellekten başlamasını sağlıyoruz.

Bilgisayarı USB bellekten başlattığımızda karşımıza bu ekran gelecek . Windows XP/2000/2003 Setup‘ ı seçiyoruz.

Karşımıza gelen bu ekranda ise ilk olarak First part of Windows XP Professional Setup‘a giriyoruz.

Windows XP kur dosyalarını yüklemeye başlayacak. XP kuracağınız diski seçiniz ve biçimlendiriniz.

NOT: Eğer bu bölümde xp kurulumu yapacağınız harddisk bölümlerini göremiyorsanız BIOS ayarlarından Advanced Setting kısmında SATA kısmında seçili olan AHCI modu IDE veya Compatibility olarak değiştirin. Bunu yaptıktan sonra windows xp ile kurulum yapacağınız diski tekrar biçimlendirmeyi deneyin.

Biçimlendirme işlemi ve Kur dosyaları yüklemesi bittikten sonra bilgisayar yeniden başlayacak.

Bilgisayar yeniden başladıktan sonra karşımıza tekrar aynı ekran gelecek. Bu kez Second part of Windows XP Setup‘u seçiyoruz. Ve Windows XP kuruluma başlıyor.

4 Yorum

  • ßeni acer notebook’un var win7 çok kasıyor ,inşahlah olur

    • Notebook’un yavaşlaması donanıma bağlı olarakta değişebilir.Öncelikle fan temizliği ve termal macunların yenilenip daha sonra sistemin tekrardan kuruluması gerekebilir.

  • Usta eline sağlık gecenin bu vakti teşekkür ederim şuan kur dosyalarını kuruyor umarım olur olursa minnettar kalırım sana format için para vermek zorunda kalmayacağım inan. teşekkür ederim..

  • oldu çok teşekkür ederim…

Yorum yap